poniedziałek, 20 lutego 2012

Kiedy stosujemy op. cit.?

Kiedy stosujemy skrót dz. cyt. lub op. cit.? Kiedy powołujemy się na tę samą pozycję, na którą już wcześniej w swojej pracy powoływaliśmy się. 

Za pierwszym razem wymagany jest pełny zapis bibliograficzny, lecz kolejne powoływania się na nią (bez względu na to, że powołujecie się Państwo w innym rozdziale i np. na stronie 120) tego zapisu nie wymagają. Wówczas piszemy pierwszą literę imienia i nazwisko autora, przecinek i pierwsze słowa lub dwa lub więcej (w zależności od tytułu) słowa trzy kropki, przecinek i nr strony lub nr stron, np. A. Walczak, Koncepcja rozumienia Innego..., op. cit., s. 439. lub A. Walczak, Koncepcja rozumienia Innego..., dz. cyt., s. 439.

Różne opcje op. cit.


Ale jeśli powołujecie się na inny artykuł innego autorstwa (lub nawet tego samego autora) z tej samej książki, którą już wcześniej przytoczyliście, to zapis poprawny powinien wyglądać następująco: np., M. Granosik, Profesjonalizacja zawodów społecznych. Przykłady pracy socjalnej [w:] E. Marynowicz-Hetka, Pedagogika społeczna..., op. cit., s. 490. lub M. Granosik, Profesjonalizacja zawodów społecznych. Przykłady pracy socjalnej [w:] E. Marynowicz-Hetka, Pedagogika społeczna..., dz.cyt., s. 490.

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.