wtorek, 15 grudnia 2020

Streszczenie pracy dyplomowej

Słowo „Streszczenie” powinno być umiejscowione po lewej stronie i napisane czcionką wytłuszczoną (bold) typu Times 14 pt. Tekst poszczególnych punktów streszczenia należy pisać czcionką typu Times 12 pt z pojedynczym odstępem. Tytuły punktów (pisane również czcionką typu Times 12 pt) powinny być wytłuszczone (bold). Pomiędzy punktami streszczenia należy zachować odległość ok. 1,5 cm (tj. jeden wiersz przy zachowaniu interlinii 1,5 wiersza, 12 pt).

Gdzie umieścić w pracy streszczenie? Najlepiej w tym miejscu:
1) strona tytułowa,
2) spis treści,
3) streszczenie,
4) wstęp,
5) część właściwa pracy:
a) rozdział(y) teoretyczny(e),
b) rozdział metodologiczny wraz z analizą danych, wnioskami i konkluzjami (rozdział metodologiczny może również składać się z dwóch części - 1) opisu metodologii badań, 2) badań własnych wraz z wnioskami i konkluzjami),
6) zakończenie,
7) bibliografii,
8) spisu tabel, wykresów, rysunków itp. (w zależności od tego oczywiście, czy w tekście pojawiły się tabele czy inne formy graficzne i czy w ogóle jakieś umieściliśmy),
8) spis załączników, czyli kwestionariusza ankiety, wywiadu, itp.

Rozpoczynając pisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej, a właściwie przyjeżdżając na pierwsze seminarium dyplomowe, mamy zwykle problem ze zdefiniowaniem naszych zainteresowań badawczych, a tym samym z ustaleniem tematu, na który moglibyśmy napisać pracę dyplomową. Nie jest to jednak jedyny problem, z jakim borykamy się zaczynając przygodę z pisaniem pracy licencjackiej lub magisterskiej. 

Jeżeli w oparciu o nasze doświadczenie i zainteresowania naukowe możemy ogólnie nakreślić zakres tematu, którym chcielibyśmy się zająć, to dylemat pojawia się, gdy uszczegółowimy nasz obszar zainteresowań i uporządkujemy naszą wiedzę w celu określenia kierunku naszych działań , co zagwarantuje nam konsekwencję w pisaniu pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.