czwartek, 18 kwietnia 2019

Ocenianie pracy dyplomowej

1.       Warunkiem zaliczenia seminarium dyplomowego w ostatnim semestrze roku dyplomowego jest wykonanie przez studenta pracy dyplomowej, sprawdzonej w programie antyplagiatowym, ocenionej pozytywnie przez promotora i uzyskanie jego zgody na złożenie pracy w dziekanacie.
2.       Na dwóch egzemplarzach pracy, promotor wpisuje formułę „Praca spełnia wymagania określone dla prac dyplomowych na studiach wyższych" oraz podpisuje się.
3.       Zaliczenia seminarium dyplomowego dokonuje promotor najpóźniej w ostatnim dniu zasadniczej sesji egzaminacyjnej semestru, w której prowadzony jest egzamin dyplomowy. Warunkiem zaliczenia seminarium dyplomowego ostatniego semestru jest zgoda promotora na zdanie pracy dyplomowej zgodna z zapisem ust. 2.
1.       Student składa w dziekanacie dwa egzemplarze pracy dyplomowej (jeden egzemplarz oprawiony, drugi w teczce kartonowej) oraz rejestruje ją w wersji elektronicznej w systemie obsługi studenta. Jeden egzemplarz pracy dyplomowej jest oprawiany w oprawę twardą (typu metal bind) z nadrukiem „PRACA DYPLOMOWA”. Drugiego egzemplarza pracy nie oprawia się.
2.       Warunkiem dopuszczenia pracy dyplomowej do obrony przez dziekanat jest pozytywny raport po sprawdzeniu pracy w programie antyplagiatowym oraz pozytywna ocena wystawiona przez promotora na formularzu oceny w systemie obsługi studenta (wzór - załącznik 6a i wzór - załącznik 6b), który po wypełnieniu i wydrukowaniu przekazywany jest do dziekanatu. Promotor ma dostęp do wersji elektronicznej pracy w systemie obsługi studenta.
3.       Po przeprowadzeniu procedury oceny antyplagiatowej skrócony raport podobieństwa jest udostępniany promotorowi. Jeśli ocena antyplagiatowa z wykorzystaniem systemu wykazała na możliwość wystąpienia nadmiernych zapożyczeń, promotorowi przekazuje się pełny raport. W takim przypadku promotor ustosunkowuje się do informacji zawartych w raporcie podobieństwa i decyduje o dopuszczeniu pracy do dalszego postępowania dyplomowego lub skierowanie jej do ponownego zredagowania lub też odrzucenia ze względu na niedopuszczalny zakres zapożyczeń. Treść wniosków jest bezzwłocznie przekazywana dyplomantowi.
§ 10
1.        Pracę dyplomową ocenia również recenzent - specjalista w zakresie danej problematyki, posiadający stopień lub tytuł naukowy, powołany zarządzeniem dziekana. W uzasadnionych przypadkach recenzentem pracy dyplomowej może być inna osoba z tytułem lub stopniem naukowym albo wybitny specjalista, również spoza Uczelni, po uzyskaniu akceptacji rady wydziału.
2.        Recenzent ma dostęp do wersji elektronicznej pracy w systemie obsługi studenta, w którym wypełnia formularzu oceny (wzór - załącznik 7a i załącznik 7b) i przekazuje go do dziekanatu.
3.        Recenzja pracy pisanej w języku obcym sporządzana jest przez recenzenta w języku polskim.
4.        Ocenie podlegają następujące elementy pracy dyplomowej:
1)      zgodność treści pracy dyplomowej z przyjętym tematem;
2)       układ pracy i jej struktura;
3)       poprawność merytoryczna pracy;
4)       wkład pracy własnej studenta;
5)       dobór i wykorzystanie literatury oraz innych materiałów źródłowych;
6)       poprawność językowa i edytorska.
5.        Oceny pracy dyplomowej, promotor i recenzent dokonują w skali sześciostopniowej (2,0; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0).
6.        W przypadku wystawienia przez recenzenta oceny „niedostateczny” za pracę dyplomową, dziekan powołuje drugiego recenzenta. Pozytywna ocena pracy dyplomowej przez drugiego recenzenta kończy proces oceniania pracy dyplomowej. W przypadku powtórnej oceny "niedostateczny" pracę dyplomową nie dopuszcza się do egzaminu dyplomowego, a pozytywna ocena z seminarium dyplomowego jest zmieniana na niedostateczny.
7.        Ocenianie pracy dyplomowej jest pierwszym etapem weryfikacji efektów kształcenia dla procesu dyplomowania. Do oceny pracy stosuje się przede wszystkim następujące sposoby weryfikacji efektów kształcenia:
1)      w aspekcie wiedzy:
a)       opis,
b)       raport z badań,
c)       dogłębna znajomość problematyki, będącej przedmiotem pracy dyplomowej,
2)       w aspekcie umiejętności:
a)       wykonanie dokumentów metodycznych,
b)       opracowanie wyników badań;
c)       poszukiwanie i wykorzystanie literatury i materiałów źródłowych,
d)      logicznego i zasadnego konstruowania układu pracy,
3)       w aspekcie kompetencji społecznych:
a)       systematyczność, zaangażowanie i motywacja studenta,
b)       aktywność podczas seminariów dyplomowych,
c)       przejawianie mobilności i aktywności społecznej w procesie gromadzenia i opracowywania materiałów do pracy dyplomowej.
8.        Po zaliczeniu seminarium i ocenie pracy dyplomowej promotor sporządza protokół walidacji (wzór - załącznik 8).
§ 11
Praca dyplomowa stanowi własność Uczelni z zachowaniem praw autorskich studenta, określonych w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.). Jeden egzemplarz pracy dyplomowej przechowywany jest w Teczce Akt Studenta w archiwum Uczelni przez okres ustalony w odrębnych przepisach. Drugi egzemplarz pracy dyplomowej oddawany jest studentowi po obronie. Wersja elektroniczna pracy przechowywana jest w repozytorium prac dyplomowych w systemie obsługi student.
§
1.        Prace dyplomowe o szczególnie wysokim poziomie merytorycznym mogą zostać - na wniosek promotora - zgłoszone do wyróżnienia przez komisję egzaminu dyplomowego.
2.        O przyznaniu wyróżnienia lub o zgłoszeniu pracy do wyróżnienia poza Uczelnią decyduje Rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki.
§
W przypadku pracy dyplomowej pisanej w języku obcym, stosuje się odstępstwo od pkt 1§8 oraz pkt 2 i pkt 3§9, niniejszego regulaminu, zastępując raport programu antyplagiatowego oświadczeniem o samodzielności wykonania pracy dyplomowej, podpisanym przez dyplomanta oraz promotora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.