czwartek, 15 lutego 2018

Styl i treść pracy dyplomowej

Styl pracy dyplomowej powinien być prosty i jednoznaczny. Praca powinna być napisana krót­ko, zwięźle, bez niepotrzebnych, nic nie wnoszących słów, zwrotów i kwiecistości. Poszcze­gólne słowa w pracy naukowej, lub ich ciągi mają często ściśle zdefiniowane znaczenia (np. terminy z dziedziny anatomii, biochemii, statystyki matematycznej) i dla precyzji muszą być użyte w niezmienionej postaci tak często jak tego potrzeba. W odróżnieniu od języka literac­kiego w języku naukowym powtórzenia nie są błędem. 

Treść pracy powinna być starannie wyselekcjonowana, to znaczy powinna być pozbawiona wiadomości nieistotnych dla prezentowanej pracy. Dotyczy to szczególnie Wstępu i Dysku­sji. Podobnie jest z cytowanym piśmiennictwem. Nierzadko jest tak, że spośród wielu arty­kułów naukowych, które miały służyć pisaniu pracy, trzeba zrezygnować z ich części, która nie wiąże się ściśle z tematyką pracy, albo zrezygnować z kilku paragrafów czy podrozdzia­łów kosztem lepszej przejrzystości pracy jako całości. 

W obronie przed selekcją rzeczy niei­stotnych nie należy powoływać się na zalecenia dotyczące objętości i liczby cytowań w pracy dyplomowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.