wtorek, 5 listopada 2013

Konspekt pracy Dyplomowej



Tytuł pracy 
(np. Energetyka jądrowa gwarantem bezpieczeństwa energetycznego)
  
  
Roboczy układ pracy  (wg karty tematu)
…………
Wstępny zakres tematyczny poszczególnych rozdziałów pracy
Przykład:
Rozdział 1
Ogólna charakterystyka energii jądrowej
1.1. Pierwsze zastosowanie energetyki jądrowej w celach militarnych 
            Opisana zostanie geneza rozszczepienia jądra atomowego oraz pierwsze zastosowanie tego odkrycia na potrzeby budowy bomby atomowej w okresie II Wojny Światowej. Opisane zostaną drogi dojścia poszczególnych państw, w szczególności USA i ZSRR, do zastosowania energetyki jądrowej na potrzeby wyścigu zbrojeń w czasach II Wojny Światowej i w okresie tzw. zimnej wojny oraz pierwsze zastosowanie bomby atomowej jako broni niekonwencjonalnej, tj. zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki. Zaprezentowane zostaną również skutki wybuchu bomby jądrowej oraz polityczne przyczyny ograniczenia zbrojeń atomowych na świecie. Przedstawiona zostanie również geneza ustanowienia cywilnej kontroli nad rozwojem i wykorzystaniem energii jądrowej, tj. utworzenie Komisji Energii Atomowej w USA, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
1.2. Początki pokojowego zastosowania energii jądrowej
            Opisana zostanie budowa pierwszych reaktorów badawczych oraz wykorzystanie energii jądrowej w przemyśle, medycynie, jako źródła energii w satelitach, rakietach i okrętach podwodnych.
1.3.Wykorzystanie energii jądrowej do wytwarzania energii elektrycznej
            Opisana zostanie budowa pierwszych reaktorów jądrowych na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej oraz powstanie pierwszych elektrowni jądrowych. Krótko zostanie omówiona budowa reaktorów energetycznych, które są obecnie stosowane na świecie oraz zasady ich działania. Omówiony zostanie cykl paliwowy w elektrowni jądrowej, wytwarzanie i wypalanie paliwa jądrowego oraz zasady składowania odpadów jądrowych.
Rozdział 2
Energetyka jądrowej na świecie
2.1. Zasoby uranu na świecie i jego zużycie
            Omówione zostaną zasoby uranu jako surowca energetycznego oraz państwa, które są jego głównym producentem.
2.2. Stan rozwoju energetyki jądrowej na świecie
            Opisana zostanie polityka poszczególnych państw Unii Europejskiej oraz innych państw świata w zakresie rozwijania energetyki jądrowej, stan obecny oraz plany rozwoju energetyki jądrowej w przyszłości. Znajdą się tu dane liczbowe dotyczące:
·         państw eksploatujących obecnie elektrownie jądrowe (wraz z liczbą pracujących reaktorów i określeniem udziału energii jądrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej);
·         udziału poszczególnych państw w ogólnej liczbie reaktorów na świecie;
·         udziału poszczególnych państw w globalnej mocy zainstalowanej w elektrowniach jądrowych;
·         udziału poszczególnych państw w globalnej produkcji energii elektrycznej w procentach;
·         państwa, które planują budowę nowych reaktorów.
Wszystkie dane liczbowe będą ujęte w tabelach i zobrazowane na wykresach.
2.3. Energetyka jądrowa w Unii Europejskiej
            Opisana zostanie polityka jądrowa UE uregulowana m.in. w Traktacie Ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Omówiona zostanie przyjęta przez Komisję Europejską, nowa 10-letnia strategia dla energetyki unijnej – Energy 2020.
Rozdział 3.
Plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
3.1. Energetyka jądrowa w PRL
            Omówiona zostanie historia rozwoju energetyki w Polsce. Opisane zostaną pierwsze plany budowy elektrowni jądrowych w PRL oraz niezrealizowane plany budowy pierwszych elektrowni jądrowych „Żarnowiec” i „Warta”.
3.2. Polityka Polski w zakresie energetyki jądrowej
            Przedstawiona zostanie obecna polityka Polski w ww. zakresie. Zagadnienie to zostanie omówione w głównej mierze na podstawie przygotowanego przez Radę Ministrów dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2030 r.” dotyczącego długofalowej strategii rozwoju sektora energetycznego, prognozę zapotrzebowania na paliwa i energię oraz program działań wykonawczych do 2012 r. oraz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który Ministerstwo Gospodarki skierowało 16 sierpnia 2010 r. do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Rozdział 4.
Wpływ energetyki jądrowej na bezpieczeństwo energetyczne świata
4.1. Zapotrzebowanie na energię na świecie i w Polsce   
            Na postawie publikowanych danych omówiony zostanie obecny stan zużycia energii na świecie i w Polsce oraz prognozy zapotrzebowania na energie w przyszłości.
4.2. Zalety i wady różnych źródeł pozyskiwania energii
            W konwencji analizy porównawczej omówione zostaną różne formy pozyskiwania energii (jądrowa, gazowa, węglowa, wodna), farmy wiatrowe, spalarnie biomasy – w kontekście kosztów wytwarzania energii, kosztów budowy i utrzymania, wpływu na środowisko, możliwości ich rozwoju w różnych państwach (w tym w Polsce). W tabelach będą zaprezentowane procentowe udziały różnych form pozyskiwania energii w bilansie energetycznym danego kraju.
4.3. Bezpieczeństwo pozyskiwania energii jądrowej
            Będzie to próba odpowiedzi na pytanie czy energetyka jądrowa jest bezpiecznym źródłem energii. Zaprezentowany zostanie wpływ elektrowni jądrowej na środowisko podczas jej normalnej pracy oraz podczas likwidacji elektrowni. Omówiony zostanie stopień zagrożenia awarią podczas normalnej pracy reaktora jądrowego. Poruszona zostanie również problematyka składowania odpadów promieniotwórczych i ich wpływ na środowisko. Omówione zostaną również skutki wpływu na środowisko i zdrowie człowieka awarii elektrowni jądrowych na podstawie największych awarii, tj. w Czarnobylu i Fukushimie. Zaprezentowane zostaną wyniki raportów dotyczących bezpieczeństwa reaktorów jądrowych sporządzonych przez organizacje rządowe i pozarządowe oraz Komisję Europejską, jak też wyniki raportów przygotowanych po katastrofie w Fukushimie przez jednostki nadzorujące energetyką jądrową w USA, Szwajcarii, Finlandii i Niemczech.
4.4. Opinia organizacji międzynarodowych, specjalistów i społeczeństwa na temat pozyskiwania energii jądrowej
            Przedstawione zostaną opinie specjalistów w dziedzinie energetyki na temat bezpieczeństwa reaktorów atomowych oraz stanowiska organizacji międzynarodowych, pozarządowych i organizacji ekologicznych odnośnie wpływu elektrowni jądrowych na zdrowie człowieka i środowisko. Przedstawione zostaną również wyniki referendów na temat dalszego rozwoju elektrowni jądrowych, przeprowadzone w różnych państwach.
4.5. Plany rozwoju energetyki jądrowej w poszczególnych państwach świata w kontekście awarii elektrowni Fukushima
            Zostaną omówione oficjalne stanowiska poszczególnych państw odnośnie potwierdzenia lub weryfikacji planów budowy elektrowni jądrowych, publikowane po awarii elektrowni Fukushima.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.